چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - Wednesday 16 June 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 16.06.2021, 7:16
عفو بین الملل: اقلیم کردستان به سرکوب معترضان پایان دهد
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - Wednesday 16 June 2021
iran-emrooz.net | Wed, 16.06.2021, 17:42

عفو بین الملل: اقلیم کردستان به سرکوب معترضان پایان دهد

میدل ایست نیوز: سازمان عفو بین‌الملل از حکومت ایالتی اقلیم کردستان عراق خواست که به سیاست‌های سرکوب اعتراضات در اقلیم پایان دهد.

در بیانیه این سازمان آمده که از میان  صد فرد بازداشت‌شده در طی یک سال گذشته دست‌کم ۳۰ معترض در بازداشت‌ اقلیم کردستان هستند.

این بیانیه تأکید کرده که حکومت اقلیم کردستان باید به روند مستمر سرکوب و بازداشت‌های بی ضابطه و اعمال محدودیت برای فعالان مدنی و سیاسی پایان دهد.

در بیانیه عفو بین‌الملل از اقلیم کردستان خواسته شده که فورا بازداشت‌شدگان را به‌خصوص کسانی که در دادگاه‌های ظالمانه به علت مشارکت در تظاهرات یا فعالیت حرفه‌ای محکوم به حبس‌های سنگین شده‌اند آزاد کند.

این بیانیه افزوده که اقلیم کردستان در تلاش برای بستن دهان منتقدان در سال گذشته دست به عملیات سرکوبگرانه شدیدی زد و در فاصله میان مارس ۲۰۲۰ تا آوریل ۲۰۲۱ بیش از صد نفر را در استان دهوک بازداشت کرد که دست‌کم ۳۰ نفر از آنها ازجمله چند روزنامه‌نگار همچنان در زندان به سر می‌برند.

اقلیم کردستان در ماه فوریه گذشته ۵ فعال مدنی را به اتهام «تلاش برای برهم زدن امنیت اقلیم» به ۶ سال زندان محکوم کرد.

این افراد در تظاهرات گسترده‌ای که اواخر سال گذشته در اعتراض به توقف پرداخت حقوق کارکنان دولتی در سلیمانیه برگزار شد بازداشت شده بودند.
خسارت ۵.۵ میلیارد دلاری شرکت هواپیمایی امارات
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - Wednesday 16 June 2021
iran-emrooz.net | Wed, 16.06.2021, 17:37

خسارت ۵.۵ میلیارد دلاری شرکت هواپیمایی امارات

میدل ایست نیوز: شرکت هواپیمایی امارات، بزرگ‌ترین ناوگان حمل و نقل هوایی در خاورمیانه، در سال مالی گذشته ۵.۵ میلیارد دلار خسارت را ثبت کرد که در سه دهه گذشته بی سابقه است.

این شرکت در بیانیه‌ای که روز سه شنبه منتشر شد تأکید کرد که به علت ادامه یافتن محدودیت‌های مربوط به کرونا و کاهش ترددهای هوایی، این شرکت ۲۰.۳ میلیارد درهم (۵.۵ میلیارد دلار) خسارت ثبت کرده است و سودش در سال گذشته ۱.۱ میلیارد درهم (۲۸۸ میلیون دلار) بوده است.

آخرین بار که این شرکت عظیم خسارت داده بوده به سال مالی ۱۹۸۷-۱۹۸۸ یعنی اوایل شکل‌گیری‌اش مربوط می‌شود.

شرکت هواپیمایی امارات با آغاز شیوع کرونا ناچار به کاهش مقصدهای پروازی خود شد و در سال گذشته چند هفته هیچ پروازی نداشت اما از نیمه ۲۰۲۱ دبی درهای خود را به روی گردشگران جهان بازگشود.

«احمد بن سعید آل مکتوم»، مدیر اجرایی مجموعه هواپیمایی امارات تأکید کرد که بیماری همه‌گیر کووید ـ ۱۹ همچنان خسارت‌های سنگینی به بخش‌های گردشگری و سفر وارد می‌آورد.

این شرکت در این سال مالی ۶.۶ میلیون مسافر را جابه‌جا کرده که نشان دهنده کاهش ۸۸ درصدی در مقایسه با سال مالی گذشته و کاهش ۶۶ درصدی درآمدهایش به ۳۰.۹ میلیارد درهم (۸.۴ میلیارد دلار) بوده است.

این شرکت برای اولین بار از زمان تأسیس ناچار به کاهش ۳۱ درصدی نیروی کار خود شد. این شرکت در حال حاضر ۷۵ هزار و ۱۴۵ کارمند با ۱۶۰ تابعیت دارد.
نگار اسماعیلی با قهرمانی آسیا رکوردشکنی کرد
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - Wednesday 16 June 2021
iran-emrooz.net | Wed, 16.06.2021, 17:16

نگار اسماعیلی با قهرمانی آسیا رکوردشکنی کرد

نمایندگان تکواندو ایران در روز نخست مسابقات قهرمانی آسیا موفق به کسب شش مدال رنگارنگ شدند.

به گزارش ایسنا، بیست‌وچهارمین دوره مسابقات تکواندو قهرمانی آسیا ۲۰۲۱ از صبح امروز (چهارشنبه ) با حضور ۱۸۹ تکواندوکار از ۲۱ کشور  در سالن نوهاد نوفال بیروت آغاز شد و نمایندگان ایران با کسب یک مدال طلا، یک مدال نقره و چهار مدال برنز در روز نخست به کار خود پایان دادند.

در رقابت‌های وزن ۴۶- کیلوگرم بانوان، نگار اسماعیلی ملی‌پوش تیم ملی تکواندو بانوان کشورمان با کسب مدال طلا موفق شد طلسم ۱۳ ساله کسب مدال طلا توسط بانوان ایرانی در مسابقات قهرمانی آسیا را شکسته و بعد از فاطمه نعمتی نام خود را به‌عنوان دومین دارنده مدال طلای مسابقات تکواندو در قاره آسیا ثبت کند.

اسماعیلی در این مسابقات ابتدا با نتیجه ۲۹ بر ۹ از سد زیودا آیریماتوا از قزاقستان گذشت و در ادامه مقابل ورونیکا گارسس از فیلیپین به برتری ۲۲ بر ۴ رسید. او در مرحله نیمه نهایی به مصاف شوخسانام ازاموا از ازبکستان رفت و با برتری ۲۸ بر ۷ فینالیست شد. اسماعیلی در دیدار نهایی نیز با نتیجه ۳۱ بر ۹ می رئو کانگ از کره جنوبی را شکست داد و به مدال طلا رسید.

ناهید کیانی نیز در وزن ۵۷ کیلوگرم بانوان ابتدا در مرحله یک چهارم نهایی با نتیجه ۲۲ بر ۹ مقابل پائولینا لوئیس لوپز از فیلیپین به برتری دست یافت، اما با شکست ۱۳ بر ۸ مقابل یو جین کیم از کره جنوبی موفق به حضور در دیدار نهایی نشد و به مدال برنز رسید. در رقابت‌های وزن ۵۴- کیلوگرم بانوان هم غزل سلطانی نماینده کشورمان با غیبت تی کیم نیکان از ویتنام به مرحله نیمه نهایی راه یافت، اما با شکست ۱۸ بر ۶ مقابل پو یا سو ملی‌پوش المپیکی چین تایپه شانس حضور در دیدار نهایی را از دست داد و به مدال برنز رسید.

امروز همچنین میرهاشم حسینی ملی‌پوش المپیکی تکواندو ایران در رقابت‌های وزن ۶۸- کیلوگرم، در گام نخست به مصاف هو جون جین از کره جنوبی رفت و در حالی که با نتیجه ۵ بر ۶ از حریف خود پیش بود، با دریافت یک ضربه صورت ناک اوت شد و از دور مسابقات کنار رفت.

در رقابت‌های امروز پنج نماینده تکواندو ایران که از طریق مسابقات جام ریاست فدراسیون جهانی را کسب کرده بودند نیز به روی شیاپ‌چانگ رفتند که حاصل عملکرد آنها یک مدال نقره و دو مدال برنز بود. مدال‌هایی که در جدول رده‌بندی توزیع مدال‌ها برای تیم ملی تکواندو کشورمان ثبت نخواهد شد.

حسین لطفی در رقابت‌های وزن ۵۴- کیلوگرم پس از استراحت در دور نخست، با نتیجه ۲۴ بر ۱۸ از سد محمود التاریره از اردن گذشت. او در مرحله نیمه نهایی به مصاف صمد تمیرخان از ازبکستان رفت و در دیداری نزدیک با نتیجه ۱۸ بر ۱۷ مقابل حریف خود پیروز شد و به دیدار نهایی راه یافت. جون سئو بائه قهرمان مسابقات جهانی منچستر در سال ۲۰۱۹ حریف لطفی در دیدار نهایی بود و مقابل نماینده تکواندو کشورمان به برتری ۳۴ بر ۱۳ دست یافت تا لطفی به مدال نقره دست پیدا کند.

محمدرضا خانی در وزن ۸۷- کیلوگرم پس از حاضر نشدن نماینده قطر در دیدار نخست، در مرحله یک چهارم نهایی با نتیجه ۱۵ بر ۸ مغلوب اسماعیل دویسبایو از قزاقستان شد و از دور رقابت‌ها کنار رفت. همچنین در بخش بانوان و در وزن ۴۶- کیلوگرم، فرشته خزایی ابتدا در دور نخست با نتیجه ۲۰ بر صفر از سد آمنه الجرایح از سوریه گذشت و در ادامه با نتیجه ۳۸ بر صفر الینا آیده از لبنان را مغلوب کرد. خزایی در مرحله نیمه نهایی به مصاف می رئو کانگ از کره جنوبی رفت و با نتیجه ۲۷ بر ۸ مغلوب شد و به مدال برنز رسید. در این وزن نگار اسماعیلی به مدال طلا دست یافت.

در رقابت‌های وزن ۷۳- کیلوگرم بانوان نیز زینب اسماعیلی در مبارزه نخست با نتیجه ۲۳ بر ۹ وارد سلمان از لبنان را شکست داد، اما در مرحله نیمه نهایی با نتیجه ۱۸ بر ۶ مقابل کانسل دنیز از قزاقستان مغلوب شد و به مدال برنز رسید.

هدایت تیم ملی مردان بر عهده فریبرز عسکری به‌عنوان سرمربی و وحید عبداللهی به‌عنوان مربی است. مهرو کمرانی سرمربی تیم ملی بانوان است و فاطمه صفرپور و ریحانه فولادی هم مربیان این تیم هستند.

این مسابقات روز جمعه ۲۸ خرداد ماه به پایان می‌رسد.

 
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - Wednesday 16 June 2021
iran-emrooz.net | Wed, 16.06.2021, 16:17
ترکیه و آذربایجان سند هم‌پیمانی امضا کردند
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - Wednesday 16 June 2021
iran-emrooz.net | Wed, 16.06.2021, 15:53

ترکیه و آذربایجان سند هم‌پیمانی امضا کردند

دویچه وله / دالغا خاتین‌اوغلو

رئیس‌جمهوری ترکیه روز سه‌شنبه ۲۵ خرداد در سفر به شهر تاریخی “شوشا” که در جریان جنگ ۴۴ روزه در سال ۲۰۲۰ میان آذربایجان و ارمنستان آزاد شده بود، سند هم‌پیمانی دو کشور را امضا کرد.

از مهمترین بندهای سند هم‌پیمانی، موسوم به “بیانیه شوشا”، افزایش همکاری‌های نظامی، اقتصادی، تجاری، ترانزیت و حوزه انرژی است.

الهام علی‌یف رئیس‌جمهور آذربایجان به حمایت «بی‌دریغ» آنکارا از باکو در جنگ ۴۴ روزه که از ۲۷ سپتامبر پارسال آغاز و منجر به بازگشت اراضی اشغال شده آذربایجان بعد از نزدیک سه دهه اشغال توسط ارمنستان شد، اشاره کرد و گفت «ترکیه و آذربایجان یک ملت و دو دولت هستند و اتحاد دو کشور در سطح جهانی بی‌نظیر است».

اکنون بعد از ماه‌ها قرارداد آتش‌بس میان ارمنستان و آذربایجان، بندهای آن یکی بعد از دیگری اجرا می‌شود و اتفاقا یکی از مواد توافق شده، اجازه ارمنستان به آذربایجان برای ترانزیت کالا و تردد شهروندانش از خاک این کشور به نخجوان است.

آقای علی‌یف درباره این موضوع در نشست مطبوعاتی با اردوغان در شهر شوشا گفت «ما حتی اقدامات عملی را نیز آغاز کرده‌ایم».

طی سه دهه گذشته تنها راه انتقال کالا یا تردد مسافران زمینی میان آذربایجان و نخجوان از طریق خاک ایران بود. اکنون از طریق کریدور «زنگزور»، ترددها و ترانزیت کالا به‌صورت مستقیم میان نخجوان و خاک مادری‌اش آذربایجان انجام خواهد شد.

موضوع دیگر اینکه، وزیر انرژی ترکیه که در میان هیات همراه اردوغان به شوشا سفر کرده، روز سه‌شنبه اعلام کرد خط لوله گازی ترکیه‌-نخجوان تا سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

طی سه دهه گذشته، آذربایجان روزانه بیش از یک میلیون متر مکعب گاز تحویل ایران می‌داد و ایران ۱۵ درصد آن را به عنوان دستمزد کسر کرده و بقیه گاز را تحویل نخجوان می‌داد. این رقم سه برابر دستمزدی است که گرجستان برای انتقال گاز آذربایجان به ترکیه دریافت می‌کند و طی سال‌های گذشته همواره مورد انتقاد دولت باکو بود. اکنون خط لوله گازی ایغدیر-‌نخجوان با دو برابر حجم گازی که ایران تحویل نخجوان می‌داد تا سال ۲۰۲۲ آماده فعالیت می‌شود و دیگر نیازی به ایران برای تامین گاز نخجوان نخواهد بود.

ایران کجا ایستاده است؟

ایران با جمهوری آذربایجان ۷۵۰ کیلومتر مرز مشترک دارد که ۱۳۲ کیلومتر آن با آزادسازی مناطق دوباره تحت کنترل دولت آذربایجان قرار گرفت. اتفاقا سه استان آزاد شده هم مرز با ایران شامل فضولی، جبرائیل و زنگلان از لحاظ جمعیتی ۶۰ درصد کل آوارگان اراضی اشغالی آذربایجان توسط ارمنستان در سه دهه پیش را داشتند.

با این‌حال، آذربایجان پارسال حدود ۳۰۰ میلیون دلار واردات از ایران داشت که نسبت به سال ۲۰۱۹ یک سوم افت داشت و حدود ۴۰ میلیون دلار نیز صادرات به ایران داشت.

به عبارتی تراز تجاری دو کشور در سال گذشته به ۳۴۰ میلیون دلار می‌رسید، اما این رقم برای تجارت آذربایجان و ترکیه به ۴.۲ میلیارد دلار رسید که ۶۰ درصد آن سهم صادرات آذربایجان به ترکیه بود.

در نشست مطبوعاتی شهر شوشا، اردوغان گفت در آینده نزدیک تراز تجاری آذربایجان و ترکیه به ۱۵ میلیارد دلار خواهد رسید. تنها مرز مشترک ترکیه و آذربایجان، باریکه “صدرک” در جمهوری خودمختار نخجوان به طول ۲۵ کیلومتر است.

بدین ترتیب، باز شدن کریدور نخجوان-‌ارمنستان‌-آذربایجان برای آنکارا و باکو از اهمیت چشم‌گیری برخوردار است.

از طرفی دولت آذربایجان در نظر دارد برای بازسازی مناطق آزاد شده، ۲۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کند و شرکت‌های ترکیه از همین حالا همکاری‌ها با باکو را آغاز کرده‌اند.

ایران به‌رغم پیشنهاد میانجی‌گری میان باکو و ایروان، تاکنون هیچ نقشی در کاهش خصومت‌ها نداشته، در حالی که حتی گرجستان به‌عنوان یک کشور کوچک قفقاز، همین هفته گذشته با میانجی‌گری و همکاری با اروپا و آمریکا به یکی از مهمترین چالش‌های صلح میان آذربایجان و ارمنستان پایان داد.

با میانجی‌گری گرجستان، ارمنستان بعد از ماه‌ها نهایتا راضی به تحویل نقشه اراضی مین‌گذاری شده قره‌باغ کوهستانی در ازای آزادی ۱۵ اسیر نظامی ارمنی شد. این نقشه محل ۹۷ هزار مین ضد نفر و ضد تانک در اراضی آزاد شده را نشان می‌دهد. از زمان آتش‌بس پارسال، دهها شهروند غیرنظامی آذربایجان با برخورد به مین، جان خود را از دست داده بودند.

قبلا توافق آتش‌بس میان باکو و ایروان با میانجی‌گری روسیه حاصل شده بود و نظامیان ترکیه نیز برای راستی‌آزمایی آتش‌بس، همراه با نظامیان روسیه در کریدوری که ارمنستان را به خان‌کندی که هنوز در کنترل ارامنه است وصل می‌کند، مستقر هستند.

بدین ترتیب در میان همسایگان ارمنستان و آذربایجان تنها ایران بود که هیچ نقشی در بهبود مناقشه قره‌باغ کوهستانی نتوانست ایفا کند.

در حالی که شهروندان ایران هنوز برای سفر به جمهوری آذربایجان نیاز به ویزا دارند (البته فعلا به خاطر شیوع کرونا در ایران مرزها بسته است)، از دو ماه پیش شهروندان ترکیه فقط با یک شناسنامه می‌توانند به آذربایجان سفر کنند و نه نیازی به پاسپورت هست و نه ویزا. ترکیه شرایط مشابهی را نیز برای شهروندان آذربایجان اعمال کرده است.

چشم‌انداز منطقه

ایران با سیاست یک بام و دو هوای خود عملا از صحنه تغییرات منطقه قفقاز بیرون مانده است. طی سال‌های گذشته جمهوری آذربایجان به دفعات نسبت به ورود کامیون‌های ایرانی به مناطق اشغال شده اعتراض کرده بود و حتی ماه گذشته دوباره انتشار تصاویری از کامیون‌های ایرانی حامل سوخت و کالا به خان‌کندی با اعتراض باکو همراه شد.

خان‌کندی بخشی از اراضی اشغال شده است که اکثریت ساکنان آن ارمنی‌تبار بودند و برای ۵ سال فعلا نظامیان روسیه با همکاری و نظارت نظامیان ترکیه کنترل کریدور اتصال ارمنستان با این منطقه را در دست دارند. آذربایجان می‌گوید این منطقه بخشی از خاک این کشور است و بدون اجازه دولت باکو نباید کامیون‌های ایرانی به آنجا حمل کالا و سوخت انجام دهند.

دخالت‌های تهران در مسائل داخلی آذربایجان، از جمله حمایت از گروه‌های تندرو شیعه نیز طی سال‌های گذشته همواره با اعتراض باکو همراه بود.

از طرفی حمایت علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی از تمامیت ارضی آذربایجان در ابتدای جنگ ۴۴ روزه پارسال و توقف انتقال تسلیحات روسیه از خاک ایران به ارمنستان، موجب تکدر خاطر دولت ایروان شده است.

اکنون چشم‌انداز صلح میان آذربایجان و ارمنستان بسیار روشن شده و آقای اردوغان نیز در نشست مطبوعاتی شوشا اعلام کرد کشورش آماده هرگونه اقدام و همکاری با ارمنستان در صورت امضای قرارداد صلح با آذربایجان است.

با آزادسازی مناطق اشغالی و توافق آتش‌بس، اکنون اصولا چالش بزرگی در عادی‌سازی روابط و امضای قرارداد صلح باکو و ایروان وجود ندارد؛ موضوعی که رهبران دو کشور نیز طی هفته‌های گذشته به این موضوع اظهار امید کرده‌اند.

اکنون نه تنها نخجوان از وابستگی به گاز ایران و خاک این کشور برای اتصال به آذربایجان رها شده، ارمنستان نیز با عادی‌سازی روابط با کشورهای همسایه افق روشن‌تری برای آینده دارد.
ادامۀ ماجرای ثبت در تاریخ! / احمد زيدآبادى
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - Wednesday 16 June 2021
iran-emrooz.net | Wed, 16.06.2021, 15:50

ادامۀ ماجرای ثبت در تاریخ! / احمد زيدآبادى

سال ۸۴ محمود احمدی‌نژاد و تیمش نزد طیف‌های روشنفکری و حامیان اصلاحات، “مخوف‌ترین” نیروی حاضر در انتخابات محسوب می‌شدند.

با این حال، در ابتدا، نظرسنجی‌ها از جایگاه او در قعر جدولِ داوطلبان ریاست جمهوری حکایت داشت و محمدباقر قالیباف به عنوان کاندیدای بلوک اصلی قدرت به حساب می‌آمد.

من همانطور که در سال ۷۶ نگرانی خاصی از پیروزی ناطق نوری در انتخابات نداشتم از احتمال پیروزی قالیباف در سال ۸۴ نیز نگران نبودم. قالیباف اما در آن سال برای جذب رأی طبقۀ متوسط و شهرنشین شعارهایی داد که به مذاق پایگاه اجتماعی جناح محافظه‌کار بخصوص در بین نیروهای بسیجی خوش نیامد به طوری که با متهم کردن او به مشی لیبرالی از او روگردان شدند و در اقدامی به نظر من خودجوش و حتی تا اندازه‌ای تمردجویانه به سمت احمدی‌نژاد تمایل پیدا کردند که شعارهای اصطلاحاً نابِ ارزشی و ایدئولوژیک می‌داد.

این اتفاق بلوک اصلی قدرت را دستپاچه کرد به طوری که بدون سنجش جوانب امر، به صورتی پنهان از قالیباف به سمت احمدی‌نژاد چرخیدند و به بالا رفتن رأی او کمک کردند. از نگاه من، احمدی‌نژاد کاندیدای حساب شدۀ آنها نبود بلکه از طرف بدنه به آنان تحمیل شد.

طبق معمول من در آن دوره هم التفاتی به این نوع انتخابات نداشتم و نظرم این بود که اصلاح‌طلبان نباید درگیر رقابتی با پشتِ صحنۀ تاریک و نامشحص شوند. با این حال بر این نکته هم تأکید می‌کردم که اگر اصلاح‌طلبان وارد این بازی شدند باید به عواقب آن هم تن در دهند، یعنی طرف پیروز را به عنوان رئیس جمهور به رسمیت بشناسند و از همان ابتدا شمشیر را علیه او از رو نبندند.

با راه یافتن مرحوم هاشمی رفسنجانی و احمدی‌نژاد به مرحلۀ دوم انتخابات، ائتلاف بسیار وسیعی بین فعالان سیاسی در حمایت از هاشمی شکل گرفت به طوری که پیروزی احمدی‌نژاد را رسماً و علناً به عنوان ظهور دولت فاشستی در ایران اعلام کردند. در عین حال، عموم اصلاح‌طلبان مثل خودِ هاشمی، نسبت به پیروزی او مطمئن بودند گرچه بعدها مدعی شدند که از پیروزی هر کاندیدایی در برابر هاشمی اطمینان داشته‌اند!

به رغم خوش‌بینی مفرط در مورد پیروزی مرحوم هاشمی، فضای جامعه اما نشان از جهت‌گیری دیگری داشت. بارها به چشم خود شاهد بودم که جوانی نه با شکل و قیافۀ ارزشی‌ها، در گرمای آخر خرداد پوستر احمدی‌نژاد را به دیوار می‌چسباند و در مقابل، جوان فقیری که برای پخش پوستر مرحوم هاشمی ظاهراً به استخدام در آمده بود، با دادن هر پوستری به دست رهگذاران با خنده می‌گفت: مشغول‌ذمه باشید اگر به این رأی دهید!

فضای مطبوعاتی اما درگیر دامن زدن به دوقطبی دمکراسی و فاشیسم بود و پیروزی احمدی‌نژاد را بسیار بعید می‌دانست. به نظر من اما پیروزی او بعید نبود. این نکته را در گفتگو با خبرنگاران خارجی هم که در ایام انتخابات مانند سیل به سمت ایران سرازیر شده بودند، مطرح می‌کردم و سبب شگفتی آنها می‌شدم به گونه‌ای که با چشم‌های گشاده، تعجب خود را از این موضوع پنهان نمی‌کردند.

در آخرین شبِ تبلیغات، شایع شد که هاشمی قرار است در برنامۀ تلویزیونی خود سخنان بسیار مهمی بگوید و رازهای مگویی را برملا کند. هاشمی اما به بدترین و محافظه‌کارترین شکل ممکن، به ایراد سخن پرداخت و آب سردی به روی شایعات داغ پاشید. او به گونه‌ای حرف زد که گویی پیروزیش مسجل است و از فردای آن روز بار دیگر بر کرسی ریاست جمهوری تکیه خواهد زد!

در هر حال احمدی‌نژاد با اختلاف هفت میلیون رأی پیروز شد. اصلاح‌طلبان با آنکه با تمام قوا با او به رقابت برخاسته و شکست خورده بودند، با این موضوع به لحاظ ذهنی کنار نیامدند و اساساً شأن ریاست جمهوری برای او قائل نشدند.

بلافاصله پس از پیروزی احمدی‌نژاد، رهبر جمهوری اسلامی طی دستوری به سید محمد خاتمی رئیس جمهور وقت، از او خواست که با نادیده گرفتن توافق سعدآباد، از تأسیسات هسته‌ای اصفهان رفع پلمپ کند. خاتمی بی چون و چرا این فرمان را گردن نهاد و بدین وسیله توافقنامۀ سعدآباد نقض و ابطال شد.

با این اتفاق، روشن بود که دولت احمدی‌نژاد در عرصۀ بین‌المللی دچار چالش و با قطعنامه‌های شورای حکام و شورای امنیت روبرو می‌شود و سپس تحت فشار انواع تحریم‌ها قرار می‌گیرد.

این روند اما تدریجی و آهسته صورت گرفت و تا اعمال تحریم‌های گستردۀ بین‌المللی بهای نفت چنان اوج بی‌سابقه‌ای گرفت که خزانۀ دولت احمدی‌نژاد را سرشار از دلارهای نفتی کرد.

احمدی‌نژاد طبق علایق خود و نیز سیاستی که حتی پیش از پیروزی او از سوی نظام اعلام شده بود، بنا را به “آوردن پول نفت بر سر سفرۀ مردم” گذاشت و با نوعی سیاست پول‌پاشی که طبقاتِ پایین جامعه هم از آن بی‌نصیب نماندند، بی‌انضباطی مالی و پولی را وارد مرحلۀ بی‌سابقه‌ای کرد.

بقیۀ این داستان فردا.
اتحادیه اروپا با وضع تحریم‌های بیشتر علیه بلاروس موافقت کرد
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - Wednesday 16 June 2021
iran-emrooz.net | Wed, 16.06.2021, 15:34

اتحادیه اروپا با وضع تحریم‌های بیشتر علیه بلاروس موافقت کرد

یورونیوز: یک دیپلمات اروپایی گفت اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ۱۶ ژوئن (۲۶ خرداد) در واکنش به فرود اجباری پرواز رایان‌ایر در مینسک، پایتخت بلاروس و بازداشت یک روزنامه‌نگار مخالف دولت که درون این هواپیما بود، با پیشنهاد وضع تحریم‌های بیشتر علیه این کشور موافقت کرده است.

به گفته این دیپلمات، این تحریم‌ها توسط سفیران اتحادیه اروپا مورد قبول واقع شده و قرار است در نشست روز دوشنبه وزرای خارجه اتحادیه اروپا به تصویب برسد.

بر پایه تصمیم جدید، هفت فرد مرتبط با بخش هواپیمایی بلاروس تحریم خواهند شد.

این دیپلمات اروپایی گفت که سفیران اتحادیه همچنین در واکنش به روند انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست جمهوری در سال گذشته، نامه مربوط به چهارمین مجموعه از مسدود کردن دارایی‌ها و ممنوعیت سفر بیش از ۷۰ نفر در بلاروس را امضا کردند.

پیشنهاد این اقدامات قبل از ماجرای فرود اجباری هواپیمای رایان‌ایر داده شده بود.

در روز ۲۳ مه (۲ خرداد) هواپیمای رایان‌ایر حامل رومن پروتاسویچ، از کنشگران مخالف دولت لوکاشنکو که در تبعید بود، هنگام عبور از آسمان بلاروس به اجبار به زمین نشانده شده و این چهره سرشناس اپوزیسیون بازداشت شد.
سفر به ارمنستان و افغانستان برای واکسن کرونا
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - Wednesday 16 June 2021
iran-emrooz.net | Wed, 16.06.2021, 13:21

سفر به ارمنستان و افغانستان برای واکسن کرونا

تور واکسن در پوشش تور تفریحی ‎ارمنستان رونق گرفته است.

قیمت ۵ تا ۹ میلیونی این تورها با ‎واکسن رایگان ‎کرونا در مقایسه با واکسیناسیون زیرزمینی ۲۵ تا ۶۰ میلیونی می‌تواند از دلایل این رونق باشد.

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی:

- سفرهای تحت نام تور واکسن را تکذیب می‌کنم و اگر دفاتری سفر برای واکسن انجام دهند مجوزدار نیستند.

- اگر این دفاتر مجوزدار هستند، تخلف است و اجازه این کار را ندارند.

- شنیده شده در کشورهایی مثل ارمنستان و افغانستان واکسن برای مسافران هم انجام می‌شود اما هنوز به طور رسمی اعلام نشده است.

- امارات هم اعلام کرده واکسن برای گردشگران رایگان است اما هنوز اجرایی نشده است.

تجارت‌نیوز
نخستین پس‌لرزه دیدار مدیران رسانه‌های اطلاح‌طلب با رئیسی
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - Wednesday 16 June 2021
iran-emrooz.net | Wed, 16.06.2021, 12:55

نخستین پس‌لرزه دیدار مدیران رسانه‌های اطلاح‌طلب با رئیسی

پژمان موسوی که به تازگی شنبه‌های شرق را با جمعی از خبرنگاران منتشر می کردند با انتشار توییتی استعفا کرد.
افشاگری درباره ردصلاحیت هاشمی کار دست مصلحی داد
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - Wednesday 16 June 2021
iran-emrooz.net | Wed, 16.06.2021, 12:52

افشاگری درباره ردصلاحیت هاشمی کار دست مصلحی داد

پس از افشاگری حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات دولت احمدی‌نژاد درباره نحوه ردصلاحیت هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۲، نام او از فهرست شورای وحدت حذف شد.
آمریکا از کانال مالی سوئیس برای ایران حمایت بیشتری می‌کند
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - Wednesday 16 June 2021