پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸
Thursday 20 February 2020
  ::: سياست

آذرخش ایرانی

درباره‌ اصلاح پذیری یا اصلاح ناپذیری نظام‌های سیاسی

اصلاحات سیاسی یا رفرم سیاسی معمولاً در برابر انقلاب یا براندازی به کار می‌رود و به معنای اقدام برای بهبودی و تغییر ‏در ساختار و عملکرد نظام حاکم از درون یا بیرون از آن نظام است. اصلاحات سیاسی به مفهوم عام، به عنوان یکی از شیوه‌های دگرگونی و تحول سیاسی- اجتماعی پیشینه‌ای بس دراز دارد.

محمد ارسی

شرکت در این “انتخابات” یعنی بیعت با ولی فقیه سوّمی!‏

این انتخابات از جنس انتخابات پیشین نیست، بل تلاشی است حساب شده برای حذف کامل جمهوریت نظام و بعد تثبیت و تحکیم قدرت مطلقه‌ی ولی فقیه بعدی: مجتبی خامنه‌ای یا ابراهیم رئیسی! ‏آری این خواب شومی است که خامنه‌ای و شرکاء برای ایرانیان دیده‌اند و با بگیروببندها و تشدید انواع سرکوبگری‌ها حتی تباه کردن ایران، مصمم‌اند به اهداف خود دست یابند!‏

حمید فرخنده

تحریم یا عدم مشارکت؟

تاریخ انتخابات در ایران و نیاز حکومت به نشان دادن مشارکت مردم در انتخابات نشان داده ‏است که چه فرصتی برای شرکت اصلاح‌طلبان در انتخابات فراهم باشد و چه نباشد ‏حکومت با تکیه به پایگاه انتخاباتی و نیروهای وفادار به خود و همچنین استفاده از شیوه‌های تبلیغاتی-نمایشی و نهایتا استفاده از دستگاه معجزه‌گر رای‌شماری نظام، راضی از انتخابات بیرون می‌آید.

   ::: فرهنگ و ادبيات

نرگس رضایی

او راز سرخ من است

او راز سرخ من است / گناه نخستین من ‏/ که در بیتوته‌گاهی در خلا / با آن مصالحه می‌کنم / او راز سرخ من است / رویای سبز من / که در ارابه‌ای از گل‌های تازه آتشین / مرا به بهشت راه می‌نمود / او را چون قدیسی در آسمان / دوست دارم ‏/...

جمشید فاروقی

انقلاب و کیک توت فرنگی

فصل بیست و چهارم: غرور و تحقیر

کامران از مترو پیاده شد. قصد داشت سری به کتابخانه دانشگاه بزند. هر از گاهی گذرش به کتابخانه دانشگاه و به‌ویژه به کتابخانه‌ی کوچک دانشکده‌ی فلسفه می‌افتاد. می‌آمد، نگاهی به عنوان‌های جدید دنیای نشر می‌انداخت، کتاب‌هایی را که از کتابخانه به امانت گرفته بود، پس می‌داد و کتاب‌های جدیدی به امانت می‌گرفت. از ورود مجدد به محیط دانشگاه و از دیدن نشاط و شور جوانان لذت می‌برد.

آمریکا ۵ عضو شورای نگهبان را تحریم کرد

ایالات متحده آمریکا پنج‌شنبه اول اسفند (۲۰ فوریه) اعلام کرد که تحریم‌هایی را علیه پنج مقام جمهوری اسلامی ایران مقرر کرده که مسئول بررسی صلاحیت نامزدهای شرکت در انتخابات مجلس ایران هستند و صلاحیت هزاران نفر را که خواستار شرکت در انتخابات بوده‌اند رد کرده‌اند.

::: آخرين خبرها

عامل کشتار شهر هاناو آلمان “انگیزه نژادپرستانه” داشت

دادستانی آلمان احتمال می‌دهد کشتار چهارشنبه شب، سی‌ام بهمن (۱۹ فوریه) در شهر هاناو آلمان با انگیزه راست‌گرایی افراطی انجام شده است. حدود ساعت ده شب چهارشنبه یک مهاجم مسلح به دو قلیان‌خانه در مرکز شهر هاناو حمله کرد و ۹ نفر را به ضرب گلوله به قتل رساند. جسد یک مرد آلمانی ۴۳ ساله را که مظنون به ارتکاب این کشتار است در خانه‌اش پیدا کردند. جسد مادر این فرد هم در همان خانه پیدا شده است.

تایید سه مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در قم و اراک

«تا صبح امروز (پنجشنبه ۱ اسفند ۹۸) آزمایشات از ابتلای دو مورد جدید در قم و یک مورد در اراک به کرووید ۱۹ حکایت دارد، هر سه بیمار تابعیت ایرانی داشته و فرد مبتلا در اراک نیز ساکن قم و از همکاران پزشک ماست. با احتساب این موارد تعداد مبتلایان کرووید ۱۹ تایید شده در کشور به پنج نفر می‌رسد.»

کرونا در قم؛ مدارس و دانشگاه‎های قم پنجشنبه تعطیل است

کلیه مدارس، دانشگاهها و مراکز آموزش عالی استان قم به منظور پیشگیری و بررسی بیشتر وضعیت استان در موضوع کرونا تعطیل خواهد بود. / خبرگزاری «ایلنا» به نقل از منابع آگاه نوشت شش‌نفر هم در حال حاضر به‌دلیل ابتلا به ویروس کرونا بستری هستند که خانواده و نزدیکان این افراد در قرنطینه به سر می‌برند.

بیانیه دیده‌بان حقوق بشر درباره احکام فعالان محیط زیست

احکام ناعادلانه علیه فعالان محیط زیست

دیده‌بان حقوق بشر امروز گفت دادگاه انقلاب احکام ناعادلانه هشت فعال محیط زیستی تحت بازداشت طی دو سال گذشته را تأیید کرده است. مقامات ایران هیچ مدرکی دال بر اتهاماتشان علیه اعضای مؤسسه میراث حیات وحش پارسیان ارائه نکرده‌اند و باید آنها را فوراُ آزاد کنند.

مرگ دو نفر در قم در اثر ویروس کرونا

تنها یک روز بعد از اینکه وزیر بهداشت با اطمینان گفت که هیچ مورد مشکوک ابتلا به ویروس کرونا در سراسر ایران وجود ندارد، امروز ۳۰ بهمن (۱۹ فوریه) مرگ دو فرد مبتلا به ویروس کرونا در شهر قم تایید شد و دقایقی پیش محمدرضا قدیر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم خبر داد که هر دو بیمار مبتلا درگذشت.

۱۲۰۰ ساعت اعتراف گیری با شکنجه و تهدید از نیلوفر بیانی

نیلوفر بیانی، متهم ردیف دوم پرونده زندانیان محیط زیستی، در شرح حالی از وضعیت خود که بی بی بی سی به آن دسترسی پیدا کرده نوشته که بازجویان اطلاعات سپاه، برای گرفتن اعترافات ساختگی، او را طی "دستکم ۱۲۰۰ ساعت بازجویی" در معرض "شدیدترین شکنجه های روحی و روانی، تهدید به شکنجه فیزیکی و تهدیدهای جنسی" قرار داده‌اند.

فائزه هاشمی: کشور به تغییر عمیق در سیاست‌ها نیاز دارد

فائزه هاشمی: می‌گویند مقاومت، اما مقاومت در مقابل چه و برای چه؟ شاید مقاومت زمانی لازم بوده، آیا همه راهها نباید به رفاه و توسعه و تامین معیشت و حقوق شهروندی و یک ایران آباد و آزاد منتهی شود؟ مقاومت می‌کنیم به چه چیزی برسیم؟ / اصلاح‌طلبان هم از شاخص‌های اصلاح‌طلبی فاصله گرفته و نسبت به شرایط حاد موجود بی‌تفاوت شده‌اند، اکثر اصلاح‌طلبان هم مشابه اصولگرایان بر بقا و حفظ خود به هر قیمتی فکر می‌کنند.

گزارش عفو بین‌الملل از سرکوب در ایران در سال ۲۰۱۹

در سال میلادی ۲۰۱۹ مقامات و مسئولان کشور حق آزادی بیان، آزادی تشکل و آزادی تجمع را به شدت سرکوب کردند. نیروهای امنیتی از قوه‌ی قهریه‌ی مرگبار برای سرکوب اعتراضات استفاده کرده، صدها نفر را کشته و هزاران معترض را به شکل خودسرانه و بدون رعایت موازین قانونی بازداشت کردند. مقامات و مسئولان بیش از ۲۰۰ مدافع حقوق بشر را به شکل خودسرانه در بازداشت نگه داشته و در بسیاری موارد آنان را به تحمل حبس و شلاق محکوم کردند.

صدور احکام قطعی ۸ فعال محیط زیست: ۵۸ سال زندان

قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که احکام قضایی فعالان زیست محیطی ایران که بیشتر از دو سال است در بازداشت به سر می برند، از سوی دادگاه تجدید نظر صادر شده است. بر اساس اظهارات غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه این هشت در مجموع به ۵۸ سال زندان محکوم شده‌اند.

بیانیه زندانیان سیاسی زن زندان اوین

انتخاباتشان را برای خودشان بگذاریم

«هرکسی که پای صندوق‌های رای می‌رود اثر انگشتش بر روی ماشه‌ی اسلحه‌ای که به سمت جوانان انقلابی شلیک می‌شود ثبت خواهد شد و نشان تاییدی بر نظام حاکم و جنایاتش می‌باشد. تحریم و نفی انتخابات پیمان مردم ایران با شهدا به ویژه شهدای قیام اخیر است.»

Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.